Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 7208028
  • W tym roku: 92776
  • W tym miesiącu: 32417
  • Dziś: 558
  • Online: 15

Muzeum Zabawek i Zabawy

Zapraszamy do chyba największego i najstarszego muzeum zabawek w Polsce. Na 631 m kwadratowych powierzchni wystawienniczej prezentowane jest kilka tysięcy eksponatów. Zwiedzający mogą obejrzeć kilkanaście wystaw, m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną.

 

Pracownicy muzeum dokładają wszelkich starań, aby zwiedzanie Muzeum było dla dzieci niezwykłą przygodą, stąd wystawy interaktywne, na których młodzi odkrywcy historii zabawek mogą nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć eksponatów. Podczas zwiedzania dzieci mają także okazję pobawić się w kąciku zabaw, a latem także na dziedzińcu Muzeum.

Muzeum Zabawek i Zabawy mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku dawnych hal targowych. Codziennie w południe z wieży zegarowej muzeum "wylatuje" świętokrzyska Baba Jaga, wyrzeźbiona przez Arkadiusza Latosa, a zamontowana na wieży przez zegarmistrza Bonifacego Komorowskiego.

Na zbiory muzeum składają się:

Zabawki historyczne
Które stanowią najcenniejszy dział zbiorów, niestety najmniej liczny. Najstarszym eksponatem jest niemiecka lalka woskowa z końca XVIII w.

Muzeum posiada kolekcje lalek w historycznych strojach z przełomu XIX/XX w., z sygnowanymi główkami wykonanymi z porcelany polewanej i biskwitu lub z papier - maché. Wymienić trzeba również pochodzące z XIX wieku żołnierzyki ołowiane, niemiecką miniaturową maszynę do szycia, rzutnik na szklane przezrocza i kilka kompletów takich przezroczy z okresu od 1900 do 1926 roku firmy Braea-Bing z Niemiec.

Wśród akcesoriów lalkowych znajdują się: pokoiki dla lalek z kompletnym wyposażeniem i odrębnie zestawy mebelków lalkowych (niektóre posiadają ręcznie glazurowane blaty marmurowe). Muzeum ma również kolekcję przyborów kuchennych, wykonanych z miedzi i mosiądzu w poł. XIX w., instrumenty muzyczne z XIX w., pięknie zdobione szylkretem i masą perłową. klockidrewniane

Są też gry z okresu międzywojennego, m.in. "Lotto", chińska "Mah Jong", unikatowe domino, wykonane z kości i hebanu czy też jo - jo z lat 30. XX w., znów popularne wśród dzieci. Wśród zabawek historycznych spotykamy zagraniczne i polskie, różnego rodzaju klocki, w tym: drewniane klocki obrazkowe (l. 20/30. XX w.) oraz niemieckie klocki kamienne firmy Richter (w oryginalnym opakowaniu) z 1910 r.

Zabawki etnograficzne

W zbiorach znajdują się zabawki charakterystyczne dla wszystkich ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce (koniki, klepaki, gliniaki) oraz eksponaty ludowe z Węgier, Czech i Słowacji. Jest to największy zbiór zabawek ludowych w Polsce. Wszystkie wykonane są z naturalnych materiałów, przy użyciu dawnych stolarskich narzędzi: "dłuta", "kozika", "kobyłki". Ręcznie zdobione i malowane.

Kolekcja etnograficzna zabawek autorstwa Stanisława Naroga z Brzózy Stadnickiej, przedstawiciela leżajskiego ośrodka zabawkarstwa ludowego. Stanisław Naróg początkowo robił zabawki dla rodziny i znajomych. Jego bryczki, koniki, karuzelki tak spodobały się dzieciom, że wkrótce zaczął je sprzedawać. Wreszcie wyrób zabawek stał się jego podstawowym źródłem utrzymania. Autor wprowadzał do swych prac nowe wzory, oryginalne konstrukcje i wynalazki. Wiele z nich powstawało tylko w kilku egzemplarzach.

Zabawkarstwo ludowe autorstwa Jana Puka - twórcy zamieszkałego w Trześni koło Sandomierza. Część pierwsza kolekcji to budowle. Swoje kapliczki, chałupy, zabudowania gospodarcze rzeźbi wykorzystując naturalne kształty drewna, układ słoi, rozmieszczenie sęków. Muzeum posiada duży zbiór "Pukowych" grzechotek o różnych kształtach: serc, walców, kwadratów, dwóch złożonych razem łyżek. Są też koniki i woły oraz zaprzęgi z woźnicami. Jan Puk to miłośnik wiejskiego folkloru, wielki znawca dawnych wiejskich zwyczajów, bajarz i poeta, wreszcie dokumentalista swojej twórczości.

Zbiór glinianych rzeźb wykonanych przez Kółko Plastyki Ludowej przy Szkole Podstawowej w Medyni Głogowskiej. Najstarsze prace trafiły do naszych zbiorów w latach osiemdziesiątych. Są to niewielkie postacie świątków, pielgrzymów, ludzi pracy. Potem dołączyły bajkowe domki, tajemnicze postacie i zwierzątka. Opiekunem Kółka Plastyki Ludowej jest Jan Kot, który od lat 80-tych uczy dzieci trudnego garncarskiego rzemiosła.

Zbiory artystyczne

Muzem Zabawek i Zabawy posiada bogate zbiory ikonograficzne. Są wśród nich prace twórców naiwnych: Tadeusza Żaka (obrazy olejne), Marianny Wiśnos (akwarele), ale również stare karty pocztowe i fotografie, grafika czy ekslibrisy, przedstawiające zabawy i zabawki dziecięce czy też modę XIX I XX w.

Do zbiorów należa także lalki i inne wyroby z pracowni artystycznych, są to, m.in. lalki z Pracowni Lalki Artystycznej "Kasia" w Pilźnie, lalki z masy termoutwardzalnej, wykonane przez krakowską artystkę Izabelę Bogacz - Rostworowską czy lalki teatralne autorstwa Ewy Wyczesany ze Starachowic

W tym dziale znajdują się także kolekcje wyrobów artystycznych: m.in. kolekcja ponad 3 tys. żab - rzeźb, zabawek, różnych przedmiotów codziennego użytku w kształcie żab lub z ich wizerunkiem (pojemniki, deski do krojenia, mydelniczki, przyciski do papieru itp.), broszek, breloków i wielu innych. Kolekcję uzupełniają karty pocztowe z żabami, ilustracje, fotografie. Eksponaty podarował Muzeum Stanisław Rusiecki z Londynu, który wraz z nieżyjącą już żoną Ewą, gromadził ten zbiór przez wiele lat.

Zabawki współczesne

Zbiór Zabawek Współczesnych - obejmuje wyroby, nieistniejących już w większości, polskich spółdzielni zabawkarskich, zakładów produkcyjnych, rzemieślników oraz wyroby firm zagranicznych od lat 60. XX w. Jako jedyni w Polsce mamy zbiory większości spółdzielni zabawkarskich. W tym dziale znajdziemy także zabawki znane współczesnym maluchom: klocki Lego i lalki Barbie, maskotki, pluszaki, gry.

Spuścizna kieleckiej spółdzielni zabawkarskiej "Gromada" - kilkaset eksponatów prezentujących ewolucje techniki produkcyjnej zabawek, zmiany surowców, z jakich je wykonywano, a także zmiany samych zabawek, od pluszowych maskotek poprzez drewniane do plastikowych
i gumowych.

Zabawki dźwiękowe firmy Fisher Price z lat 1960-67 - kolekcjonerski rarytas. Wielobarwne prace z tworzywa sztucznego o różnych fantastycznych kształtach, dziwaczne zwierzęta, kule, półksiężyce, niesymetryczne figury geometryczne, a także przedmioty codziennego użytku: kasy, kalkulatory i telefony.

Unikatowy na skalę światową zbiór ponad 3 tys. żab, który podarował Muzeum Zabawek i Zabawy Stanisław Rusiecki z Londynu. Razem z żoną Ewą gromadził je przez wiele lat

Modele

Kolekcje modelarskie są integralną częścią zbiorów naszej placówki. Zawierają modele latające, pływające i jeżdżące, wykonane z kartonu i plastiku. Modelarzem może zostać każdy. Tym pracochłonnym hobby zajmują się zarówno małe dzieci, jak i ich dziadkowie.

Najcenniejszymi eksponatami są mikromodele szkutnicze Władysława Herbusia z Kielc. Jest on sześciokrotnym mistrzem świata w modelarstwie okrętowym w klasie C-4 (skala modelu 1:250 i mniejsze; modele od podstaw). Najbardziej utytułowanym modelem jest ORP ,,Piorun" (mistrzostwo świata kolejno w latach: 1987, 1989, 1991).

Autorem drugiej kolekcji modelarskiej jest kielczanin Jerzy Kuzka, który z niezwykłą starannością sklejał i malował każdy z 50 plastikowych modeli samolotów w skali 1:72. Są odrzutowce, szybowce i modele szkolne. Na dwóch modelach kartonowych Jerzy Kuzka namalował... Baby Jagi na miotłach.

W skład trzeciej kolekcji wchodzi 20 kartonowych żaglowców autorstwa Rafała Polaka: modele składane i sklejane z gotowych elementów. Autor traktuje składanie żaglowców i innych elementów pływających jako dobrą rozrywkę i ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Przy budowie modelu może spędzić nawet 12 godzin dziennie. Prace bardzo wiernie oddają charakter pierwowzoru, są malowane przez autora. Najciekawsze z nich to szwedzki okręt królewski "Vasa", "Santa Maria", "Amerigo Vespucci" i "Dar Młodzieży".

Kolekcja samochodów Pawła Gawrona z Kielc - została zaprezentowana w ramach obchodów 25-lecia Muzeum Zabawek i Zabawy. Paweł Gawron jest 79-letnim miłośnikiem miniaturowej motoryzacji. Autor kolekcji współtworzył wystawę. Niektóre prezentowane modele samochodów mają otwierane drzwi, bagażniki, maski, ruchome koła.
W części opisowej wystawy wspaniały kolekcjoner przedstawił nawet historię motoryzacji w pigułce, poprzez ciekawostki dotyczące rozwiązań technicznych zastosowanych w niektórych pojazdach.

Zbiór zabawek specjalnych

W zbiorach znajdują się prace dziecięce wyróżnione w konkursie "Zabawka Przyjazna Dziecku", cyklicznie organizowanym przez Muzeum, jak również dzieła twórców profesjonalnych czy ludowych. Są to zabawki dydaktyczne, prace plastyczne i literackie oraz prezentacje multimedialne.

W grudniu 2004 roku Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach pozyskało nową kolekcję: przekazany przez zarząd stowarzyszenia osób niepełnosprawnych "Karawane" ze Szwajcarii oryginalny zbiór szopek bożonarodzeniowych. Szopki pochodzą z wielu krajów, wykonano je bardzo ciekawymi technikami, często z materiałów (roślin i tworzyw), wykorzystywanych wyłącznie w kraju, z którego pochodzi eksponat. Tę osobliwą kolekcję przez lata gromadzili Martin i Teresa Bickel z Wildhaus.

ADRES:

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY 25 - 367 Kielce pl. Wolności 2

tel.: 41 34 440 78, 041 34 337 00  fax: 41 34 448 19

e-mail: poczta@muzeumzabawek.eu

Rezerwacja tel. 41 343 37 06

Muzeum czynne codziennie oprócz poniedziałków
w godz. 9.00 - 17.00.

W dniach 1-3 maja Muzeum Zabawek i Zabawy czynne w godz. 9.00 - 17.00

30 maja muzeum NIECZYNNE

Ceny:
bilet normalny - 9 zł
bilet ulgowy - 5 zł
bilet rodzinny - 20 zł (maksymalna ilość osób to dwie osoby dorosłe i troje dzieci)

W niedzielę obowiązuje opłata jednolita dla każdego w cenie biletu ulgowego. Uprawnienia do wstępu bezpłatnego obowiązują.

Opłata za wstęp dla posiadaczy kart "EURO26" i posiadaczy ważnych legitymacji studenta polskiej szkoły wyższej wynosi połowę ceny biletu ulgowego

25 proc. rabatu na bilety wstępu dla członków klubu weldbild

Lekcja muzealna - 75 zł za grupę (do 25 osób)
Warsztaty muzealne 8 zł od osoby (liczba uczestników jest limitowana w zależności od rodzaju i miejsca zajęć)

Prosimy o dokonywanie rezerwacji dla grup powyżej 15 osób.

Rezerwacja dla zwiedzających dokonywana jest: wtorek - niedziela, godz. 9:00 - 16:30
tel. 41 343 37 06
Komunikator Gadu Gadu: 9560983

 

 

....
Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Sudetach