Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 7235636
  • W tym roku: 120384
  • W tym miesiącu: 25302
  • Dziś: 258
  • Online: 10

Muzeum Orła Białego

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej istnieje od prawie 40 lat. Przez ten czas ta placówka trwale wrosła w turystyczny i kulturalny krajobraz miasta i regionu. Jest jedną z najważniejszych atrakcji miasta i jego wizytówką. Muzeum mieści się w zabudowaniach byłej huty "Rejów" (która zaprzestała działalności po powodzi w 1901 r.), wzniesionych w latach 1836-1838. Wiele osób z naszego kraju i zza granicy kojarzy Skarżysko - Kamienną jako miejsce, gdzie znajduje się Muzeum im. Orła Białego. Zbiory muzeum są postrzegane jako drugie co do wielkości miejsce w kraju, po Muzeum Wojska Polskiego, gdzie zgromadzono tyle sprzętu bojowego.

 

Podstawową działalnością Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej, jako placówki naukowo - badawczej i upowszechniania kultury, wynikającą z jego statutu jest gromadzenie, przechowywanie, zabezpieczanie i konserwacja, naukowe opracowywanie i udostępnianie do celów naukowych, edukacyjnych i poznawczych dóbr kultury.

W ramach tej działalności, zgodnie z profilem merytorycznym placówki, Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej systematycznie gromadzi wszelkie dokumenty i materiały historyczne, spełniające kryteria muzealiów, dotyczące historii miasta i regionu, oraz obiekty związane z historią wojskowości i szeroko pojętego czynu zbrojnego, zarówno w aspekcie II wojny światowej i udziału w niej żołnierza polskiego, jak również walki narodu o wolność podczas okupacji hitlerowskiej oraz powojennego wizerunku Wojska Polskiego. Tematyka ta jest obecnie wiodącym działem naszego Muzeum, którego charakter, ze względu na specyfikę zbiorów decyduje o tym, ze znaczenie placówki daleko wykracza poza funkcję muzeum regionalnego.

Gromadzenie zbiorów odbywa się poprzez zakupy muzealiów, darowizny i przekazanie obiektów, jak również poprzez pozyskanie własne, głównie przez prowadzone badania terenowe z zakresu archeologii wojskowej oraz badania penetracyjne mające na celu uzyskanie materiałów i obiektów związanych z historią wojskowości.
Muzeum posiada jedną z największych w kraju kolekcji ciężkiego sprzętu bojowego, zarówno z okresu II wojny światowej, jak i powojennego wyposażenia wojskowego. Obiekty te eksponowane na stałej wystawie plenerowej o powierzchni prawie 2 ha wymagają systematycznych zabiegów renowacyjnych i konserwatorskich.

Ekspozycja plenerowa obejmuje ponad 150 eksponatów między innymi:

transportery opancerzone - BTR-40, BTR-152, BRDM-1, FUG, SKOT i BTR-60 (sprawny, używany do przejażdżek dla zwiedzających)
czołgi T-34/85
działa pancerne - ASU-85 i jeden z kilku zachowanych na świecie egzemplarzy Sturmgeschütz IV (w trakcie renowacji)
samobieżne wyrzutnie rakiet taktycznych i taktyczno-operacyjnych - R-30 i R-300 SCUD
ciągniki pancerne i wozy pogotowia technicznego - CW-34 i WPT
samoloty i śmigłowce, m.in. radziecki samolot transportowy Ił-14
działa polowe i moździerze
samochody
jedyny zachowany kuter torpedowy projektu 664 - ORP "Odważny"

 

Oprócz ekspozycji stałych, istotnym działem Muzeum jest Ośrodek Badawczo - Muzealny świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej, który gromadzi i opracowuje wszelkie dokumenty i materiały historyczne dotyczące działalności oddziałów partyzanckich na terenie Kielecczyzny oraz struktur konspiracyjnych Polskiego Państwa Podziemnego w okresie okupacji. Zasoby archiwalne Ośrodka są udostępniane do celów naukowych i poznawczych.
Ważnym elementem działalności programowej Muzeum jest działalność wystawiennicza i edukacyjna. W jej ramach organizowane są wystawy czasowe o różnorodnej tematyce pochodzące z zasobów własnych Muzeum, indywidualne wystawy autorskie, jak również z wymiany międzymuzealnej. Głównym aspektem działalności edukacyjnej, skierowanej głównie do młodzieży szkolnej, są systematycznie przeprowadzane lekcje muzealne o tematyce związanej z merytorycznym profilem placówki.


Kontakt
Muzeum im. Orła Białego
ul. Słoneczna 90
26-110 Skarżysko-Kamienna, Poland
tel/fax: (48)(41)25 20 231
tel/fax: (48)(41)26 21 587
e-mail: orzelbialy@skarzysko.org
serwis www: www.muzeum.skarzysko.pl


Cennik i godziny otwarcia:
Zapraszamy codziennie (7 dni w tygodniu)
Styczeń - Marzec 8:00 - 16:00
Kwiecień - 8:00 - 19:00
Maj - sierpień 8:00 - 20:00
Wrzesień - 8:00 - 19:00
Październik - 8:00 - 18:00
Listopad - Grudzień - 8:00 - 16:00
1 listopada - nieczynne
Cennik i zasady jazdy BTR - 60:
Trasa przejazdu - 100,00 zł  30 minut (trasa turystyczna wzdłuż zbiornika Rejów do pomnika Powstańców 1863 r) Kurs do pomnika obejmuje przejazd od Muzeum do pomnika i powrót.
Do pojazdu zabieramy maksymalnie 10 osób.
Uczestnicy muszą bezwzględnie słuchać poleceń kierowcy.
Bilety wstępu:
normalny - 6,00 zł
ulgowy - 3 zł
Przewodnik - 22,00 zł


Dojazd, wskazówki
Muzeum "Orła Białego" w Skarżysku-Kamiennej mieści się na ulicy Słonecznej, niedaleko skarżskiego zalewu "Rejów" i stadionu piłkarskiego "Granat".

ZAPRASZAMY!

 

 

 

....
Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Sudetach