Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5940111
  • W tym roku: 311824
  • W tym miesiącu: 5425
  • Dziś: 128
  • Online: 22

Nowości w Muzeum Historii Kielc

 

W ósmy rok działalności Muzeum Historii Kielc wkroczyło wystawą „Wizerunek miasta". Ekspozycję, prezentującą nie tylko różne zakątki Kielc, ale też jak stolica regionu zmieniała się na przestrzeni lat, można będzie oglądać do maja.

 

Natomiast od czerwca do października muzeum zaprasza na wystawę poświęconą Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach. Na czerwiec muzeum przygotowuje także ekspozycję plenerową na Rynku poświęconą Bolesławowi Markowskiemu, zasłużonemu dla miasta ekonomiście, piastującemu m.in. funkcję wiceministra skarbu. Zaś w planach na ostatni kwartał tego roku jest jubileuszowa wystawa „Kielce w fotografii Jerzego Piątka", artysty związanego z Kielecką szkoła krajobrazu. Kolejne ekspozycje prezentowane będą w „Małej Galerii" Muzeum Historii Kielc.


Zbiory placówki wzbogaciły się o nowe nabytki. To na przykład broń ofiarowana przez Komendę Wojewódzką Policji, a wśród niej: pistolet Vis produkcji niemieckiej, radziecki pistolet maszynowy PPSz wzór 41 czy brauning wzór 1906. Placówka zakupiła obraz Stanisława Praussa - „Wrzesień 1939 roku", artysty tworzącego przed i po wojnie w Kielcach. Anonimowy darczyńca ofiarował natomiast obrazy Adama Królikowskiego - jednego ze świętokrzyskich przewodników. W zbiorach znalazła się także kolekcja butelek z przedwojennych wytwórni alkoholi, m.in Edwarda Karscha, a także eksponaty z kieleckich ulic z okresu 20-lecia międzywojennego. Wśród nich tablica z placu Marszałka Piłsudskiego, czyli dzisiejszego Rynku, waga z fabryki przy ulicy Focha, czyli Paderewskiego czy też pudełko z Księgarni Polskiej przy ulicy Dużej.


Muzeum Historii Kielc rozwija działalność edukacyjną. Oferta dostosowana jest do wszystkich grup wiekowych, od przedszkolaków, po osoby dorosłe. Warto skorzystać z lekcji w muzeum, warsztatów czy spacerów historycznych. Przygotowywany jest również program spotkań dla osób niepełnosprawnych oraz nowy cykl, połączony z warsztatami, poświęcony mniejszościom narodowym.


W planach na 2016 rok są także konferencje naukowe oraz dalsze prace nad powstającą w muzeum książką o prezydentach, komisarzach oraz burmistrzach Kielc w latach 1919-1950.


Szczegóły dotyczące oferty Muzeum Historii Kielc dostępne są na stronie internetowej instytucji.

 

....
Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Sudetach